Obec Oravský Podzámok
Oravský Podzámok

Podpora opatrovateľskej služby v Oravskom Podzámku

logo

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Názov projektu: Podpora opatrovateľskej služby v Oravskom Podzámku

DOPYTOVO-ORIENTOVANÝ PROJEKT

Kód projektu: 312081BIZ6

Trvanie projektu: 12/2021 – 11/2023

Výška NFP: 35 360,00 EUR

Miesto realizácie: obec Oravský Podzámok, okres Dolný Kubín, Žilinský kraj

Riadiaci orgán: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky

Operačný program: 312000 Operačný program Ľudské zdroje

Výzva: OP ĽZ DOP 2021/8.1.1/01 – Podpora opatrovateľskej služby II

Prioritná os: 8. REACT-EU

Špecifický cieľ:  8.1.1  Podpora obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a príprava zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva

Cieľ projektu:

Terénna opatrovateľská služba je hlavnou prioritou rozvoja sociálnych služieb v našej obci. Cieľom opatrovateľskej služby je nielen zabezpečenie sociálnej služby pre obyvateľov so zreteľom na ich zotrvanie v domácom prostredí, ale aj zvýšenie kvality života a vytvorenie podmienok pre plnohodnotný spoločenský a kultúrny rozvoj cieľovej skupiny. Opatrovateľská služba v našej obci je určená pre seniorov odkázaných na pomoc inej osoby, občanov s nepriaznivým zdravotným stavom a ťažko zdravotne postihnutých občanov.

Táto služba je realizovaná formou starostlivosti v domácom prostredí klientov. Veľký zreteľ sa ukladá na zotrvanie klientov vo svojom domácom prostredí, nakoľko ich zdravotný stav a celková miera osobnej prosperity sa vo veľkej miere odvíja práve od tejto skutočnosti.

Terénna opatrovateľská služba zahŕňa predovšetkým ošetrovateľskú činnosť, pomoc pri úkonoch sebaobsluhy, úkonoch starostlivosti o svoju domácnosť, pomoc pri základných sociálnych aktivitách a dohľad pri vykonávaní základných sociálnych potrieb.  V súčasnosti (aktualizované k 30.09.2023) poskytujú opatrovateľskú službu v našej obci pre 3 klientov 3 opatrovateľky. Našou snahou je minimálne udržať počet opatrovateliek i opatrovaných aj v budúcnosti.

Projekt realizovaný prostredníctvom hlavnej aktivity „Poskytovanie opatrovateľskej služby v rodinnom prostredí“ prispeje k naplneniu konkrétneho cieľa "8.1.1 Podpora obnovy po kríze spojenej s pandémiou COVID-19 vrátane jej sociálnych dôsledkov a príprava zeleného, digitálneho a odolného oživenia hospodárstva" prioritnej osi 8. REACT-EU v rámci Operačného programu Ľudské zdroje tým, že zabezpečí dostupnosť domácej opatrovateľskej služby, a tým pádom obmedzíme umiestňovaniu našich seniorov, občanov s nepriaznivým zdravotným stavom a ťažko zdravotne postihnutých občanov do pobytových zariadení sociálnych služieb v iných obciach, ďaleko od ich domáceho prostredia, rodiny a blízkych priateľov.

Odkaz na riadiaci orgán www.esf.gov.sk

Publicita Typ: PDF dokument, Velkosť: 643.96 kB

publicita-plagát.pdf

Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 643,96 kB
Dátum vloženia: 24. 1. 2023 9:02
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 1. 2024 6:23
Autor: Správca Webu

Obecný úrad

obrázok

Voľby prezidenta 2024

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

dnes, streda 24. 4. 2024
dážď so snehom 9 °C 2 °C
štvrtok 25. 4. slabé sneženie 9/1 °C
piatok 26. 4. slabý dážď 10/0 °C
sobota 27. 4. zamračené 15/4 °C

Sviatok a výročie

Meniny má Juraj, Adalbert, Roger, Adalberta, Vojtecha, Vojteška

Pranostika na akt. mesiac

Ak apríl pekný, máj bude ružový.

Pranostika na akt.deň

Dzur – kravy dur!